**Yli 40 €:n tilaukset postikuluitta 5.6. - 20.6.!! **. Tuhansia edullisia kirjoja ja lehtiä varastossa! Googlatessa kannattaa tutkia myös muutkin kuin parit ekat hakusivut, lompakko kiittää!!!
Marie, 2008.Elää kuin viimeistä päivää – mitä se tarkoittaisi konkreettisesti? Arne Nevanlinnan romaanissa satavuotias Marie kokee elämänsä uudelleen.
** Mielessä saavat uudelleen äänen äiti, isä, isovanhemmatkin, kaikki Marien läheiset. Tajunnanvirrasta voi rakentaa eurooppalaista kulttuurien kohtaamattomuuden tarinaa tai kertomuksen porvaristytön tunteista, toiveista ja pettymyksistä. Romaania ei kannata ohittaa siksi, ettei ole kiinnostunut vanhojen rouvien elämäntarinoista. Marie, joka elää täsmälleen 1900-luvun, irtoaa yksilöllisyydestään.**Romaani on yhdenpäivänromaani, jonka kehystarinassa kuvataan Marien päivää hoitokodissaan. Aamulla Marie on vielä suhteellisen pirteä, illalla ei edes kääntyminen sängyssä tahdo onnistua. Heikentymisen myötä Marie vajoaa yhä syvemmälle menneeseen. Elämän tapahtumat kulkevat Marien mielen läpi kuin hetkeä ennen kuolemaa, kuten rajatilakokemuksesta todistaneet ovat kertoneet.**